Stav objednávky x
Odhlásiť sa

1233 456 3981233 456 398

X
Potrebujete pomoc?
Tu Vás krok
za krokom dovedieme
k tým správnym
pneumatikám.
Vyhľadávanie pneumatík
Šírka
Výška
Priemer
Reifen Finden
Podľa údajov o vozidle
Značka:
Séria modelov:
Rok výroby / typ:
Séria / Verzia:

Objednajte si nové pneumatiky pre svoj obytný automobil a cestujte bez starostí

Výber správnych pneumatík pre Vaše obytné vozidlo je kľúčový pre zabezpečenie optimálnej priľnavosti k vozovke a pre čo najbezpečnejšiu jazdu. Vzhľadom na rôznorodosť modelov je aj sortiment pneumatík výrobcov známych značiek veľmi rozsiahly. Nižšie nájdete informácie o označení CP, prečo by pneumatiky na obytné vozy nemali prekročiť určitý vek a ako si nájsť tie správne pneumatiky.

Čo znamená označenie CP u pneumatík?

Skratka CP označuje pneumatiky špeciálne vyrobené pre kemping. Ak sú pneumatiky označené jednoduchým C, ide o úžitkové alebo nákladné pneumatiky, ktoré sa používajú najmä vpracovných a rodinných vanoch a dodávkach a ľahkých nákladných automobiloch. Hlavný rozdiel je v tom, že pneumatiky CP pre karavany alebo obytné vozy ponúkajú vyššiu kapacitu zaťaženia. Túto výhodu dosiahli vďaka vystuženej spodnej konštrukcii. Pneumatiky sú navyše menej citlivé na obrubníky, štrkový povrch a podobné prekážky na ceste. Navyše sa dajú dofúknuť tlakom vzduchu až 5,5 baru. Toto je dôležitý aspekt, ak chcete maximálne využiť nosnosť Vášho vozidla.
Tip:Pred kúpou nových pneumatík pre obytný automobil zvážte index nosnosti (LI). V závislosti od modelu ide o dvoj alebo trojmiestne číslo. Zaťaženie sa uvádza na jednu pneumatiku:
 • Pneumatika soznačením LI 118 môže byť zaťažená až 1 320 kg, čo umožňuje celkovú hmotnosť vozu až 5 280 kg.
 • Pre klasické obytné autá do 3,5 tony (3 500 kg) stačí označenie LI 103 s nosnosťou 875 kg na jednu pneumatiku.

Sú pneumatiky CP pre obytné vozidlá povinné?

Pneumatiky C s nosnosťou prispôsobenou vozidlu sú súčasťou základnej výbavy mnohých obytných áut. Tento typ pneumatík však nie je povinný. Napriek tomu sa to dôrazne odporúča, ak chcete mať prípadnú rezervu pre zvýšené zaťaženie. Okrem toho majú vysokokvalitné pneumatiky pre obytné vozy na zvýšenie svojej životnosti dodatočne chránené bočnice a integrované laterálne abrazívne bloky.

Ako dlho vydržia pneumatiky pre obytný automobil?

Životnosť pneumatík pre obytné vozidlá sa nedá určiť podľa pevného počtu kilometrov – bez ohľadu na to, či ide o pneumatiky C alebo CP. Na životnosť pneumatík má vplyv viacero faktorov, o ktorých si povieme nižšie.

Dezén pneumatiky pre obytné vozidlo

Rovnako ako u všetkých ostatných pneumatík, opotrebenie dezénu je dôležitým identifikátorom, aby ste zistili, či je čas si kúpiť nové pneumatiky pre Váš obytný voz. Zákonná požiadavka je minimálna hĺbka dezénu 1,6 mm. V ideálnom prípade by ste ju mali merať v strednej časti dezénu, pretože táto oblasť má najväčší kontakt s asfaltom.Okrem meračov hĺbky dezénu môžete na meranie dezénu pneumatík použiť aj jednoeurovú mincu s 3 mm vonkajším zlatým okrajom, alebo dvojeurovú mincu so 4 mm strieborným okrajom. Ak pás nie je viditeľný, použitie pneumatík je bezpečné. Minimálna odporúčaná hĺbka dezénu sa pre rôzne typy pneumatík líši. Tu sú odporúčania pre letné a zimné pneumatiky alebo celoročné pneumatiky:
 • Pri letných pneumatikách sa odporúča, aby hĺbka dezénu nebola menšia ako 3 mm.
 • Pre zimné pneumatiky a pneumatiky do každého počasia sa odporúča mať hĺbku dezénu 4 mm..
Poznámka:Používanie pneumatík až po dosiahnutie zákonného limitu pre hĺbku dezénu môže ohroziť vašu bezpečnosť na ceste.
rv-tyre

Prirodzený proces starnutia

Okrem opotrebovania dezénu spôsobeného jazdou podliehajú pneumatiky pre obytné vozy typickému procesu starnutia, ktorý je ovplyvnený rôznymi poveternostnými podmienkami. Tento proces prebieha bez ohľadu na počet najazdených kilometrov, a aj vtedy, ak svoje obytné auto používate len raz alebo dvakrát do roka na cesty na dovolenku a krátke cesty.Jedným z typických identifikačných znakov sú viditeľné praskliny na bokoch, ktoré môžu predstavovať skutočné nebezpečenstvo. Rovnako aj sivasté sfarbenie je známkou toho, že pneumatiky zostarli. Sú to predzvesti toho, že je najvyšší čas vymeniť pneumatiky za nové.

Ako určím vek pneumatík pre obytné vozidlo?

Vek pneumatík môžete určiť pomocou čísla DOT. Ide o štvormiestne číslo, ktoré je vyryté na bočnici pneumatík v smere jazdy. Prvé dve čísla predstavujú mesiac, posledné dve rok výroby. Údaj slúži na určenie presného veku pneumatík.

Aká stará môžu byť pneumatiky pri STK?

Je prekvapujúcim faktom, že neexistujú žiadne zákonné požiadavky na vek pneumatík. To platí rovnako pre osobné autá a obytné automobily, hoci v tom druhom prípade je namáhanie pneumatík na kilometer jazdy výrazne zvýšené. Ak je počet najazdených kilometrov nízky a pneumatiky sú v dobrom stave, pri kontrole STK môžu schváliť pneumatiky pre obytné vozidlá až do veku 10 rokov. Odborníci však odporúčajú meniť pneumatiky maximálne po 5 až 6 rokoch. Dôvodom je vyššie popísaný proces starnutia gumových zmes, ktorý po čase automaticky nastupuje. Aj keď to stojí peniaze, mali by ste si pre zaistenie bezpečnosti pre všetkých cestujúcich v tomto časovom rámci kúpiť nové pneumatiky.

Celoročné pneumatiky alebo pneumatiky pre obytné vozy na leto a zimu?

Ako milovník kempingu budete pri objednávaní nových pneumatík pre obytné autá stáť pred otázkou, aký typ pneumatík zvoliť. Či je vhodné mať celoročné pneumatiky alebo letné a zimné pneumatiky, závisí od preferovaného času cesty a destinácií. Nižšie nájdete niekoľko tipov, ktoré Vám pomôžu pri výbere.

Pravidlá a predpisy pre celoročné pneumatiky

Či už ide o pneumatiky C alebo CP: Nové predpisy platia od roku 2018 pre oba varianty. Predtým bolo povinné používať pneumatiky M+S (kde dve písmená znamenajú blato a sneh). Ak si práve kupujete nové celoročné pneumatiky pre obytné autá, musia byť označené novým symbolom snehovej vločky, často nazývaným aj alpský symbol. Stále môžete používať pneumatiky M+S vyrobené pred rokom 2018 a to až do roku 2024.
Dôležité:Ak cestujete s obytným autom do zahraničia, musíte dodržiavať miestne predpisy.

Špecialisti: letné a zimné pneumatiky

Ak patríte medzi vodičov obytných vozov, ktorí cestujú počas celého roka, odporúča sa používať letné aj zimné pneumatiky. V závislosti od ročného obdobia môžete ich potenciál naplno využiť na všetkých typoch vozoviek – bez ohľadu na to, či je sucho alebo mokro, alebo či Vám pod kolesami vŕzga sneh. V prípade potreby si pri zimnom kempovaní v alpských oblastiach vezmite so sebou snehové reťaze.

Ako objednať správne pneumatiky pre tie najpopulárnejšie obytné automobily

Podľa rôznych štatistík stúpajúci trend počtu obytných áut trvá už niekoľko rokov. Nedávne COVID opatrenia ešte viac prispeli k súčasnému rekordnému počtu ich registrácií. Na Slovensku ich počet nie je jednoznačne uvádzaný, ale i u nás má trend rastúcu tendenciu. Medzi najobľúbenejšie patria modely od Fiatu, pričom ako základ slúži známe Ducato.Prestavby a konverzie vykonávajú rôzne spoločnosti. Okrem toho existujú luxusné obytné automobily založené na nákladných automobiloch, ktoré sú plne prispôsobené individuálnym želaniam zákazníkov a často prekračujú limit 7,5 tony. Je zrejmé, že tu sa používajú nákladné pneumatiky.Pre nové vozidlá sú priamo od výrobcu dostupné rôzne kombinácie diskov a pneumatík. Ak potrebujete nové pneumatiky pre obytný voz z dôvodu opotrebovania dezénu alebo veku, mali by ste skontrolovať číslo DOT, aby ste určili presný vek pneumatík. Tie nájdete buď v osvedčení o evidencii časť 1 alebo priamo na pneumatikách. Kombináciu čísel a písmen a ich význam ilustruje nasledujúci príklad:

225/65 R16 91 CP 109 Q
 • Šírka pneumatiky:širka je 225 mm.
 • Pomer výšky k šírke:číslo 65 znamená, že výška pneumatiky je 65 % šírky pneumatiky.
 • Typ pneumatiky:písmeno R označuje radiálne pneumatiky typické pre obytné automobily.
 • Veľkosť diskov:dve číslice priamo nasledujú za označením typu pneumatiky. Má 16 palcov.
 • Typ pneumatiky:CP znamená Camping, C znamená Cargo alebo Commercial. Obe možnosti sú pravdivé.
 • Index nosnosti:s indexom 109 môže každá pneumatika pre obytný automobil uniesť zaťaženie až 1030 kg. Ak jazdíte na 3,5-tonovom obytnom aute, rezerva zaťaženia je patrične veľká.
 • Rýchlostný index:Pneumatiky s indexom Q umožňujú rýchlosť až 160 km/h.

 • Poznámka:Pri obytných autách do 3,5 tony postupujte podľa pokynov, ktoré platia aj pre osobné autá. Vozidlá do 7,5 tony môžu jazdiť rýchlosťou 90 km/h na okresných cestách a maximálne 90 km/h na diaľniciach.Odporúčame zvoliť vhodné pneumatiky C alebo CP pre váš obytný automobil z dôvodu ich vyššej nosnosti. Uistite sa, že index nosnosti nie je nižší ako prípustná celková hmotnosť vozidla. V ideálnom prípade by pre väčšiu bezpečnosť mala existovať rezerva zaťaženia. Pneumatiky pre obytné autá vo vami požadovanom dizajne dodáme rýchlo a bez poplatkov za doručenie pri objednávkach od dvoch pneumatík a viac. Objednajte si ich už dnes!

  Ceny zahŕňajú DPH aj dopravu na území Slovensku